18. marca 2018

BALI


Milujem cestovanie a spoznávanie nepoznaného. Keď sa mi naskytla príležitosť ísť na dvojtýždňový jógový pobyt na Bali, neváhala som ani sekundu. V Ázii som doteraz nikdy nebola, mojou najvzidalenejšou destináciou bolo donedávna USA. Bali ma fascinovalo odjakživa a moje predstavy sa do bodky naplnili. 
Nekonečný, takmer päťnásťhodinový let s prestupom v Dubaji stál za to. Bali nás privítalo neskutočnou vlhkosťou, ktorú sme si chtiac nechtiac priniesli so sebou aj domov. Prvé dni sme trávili v rezorte uprostred džungle neďaleko mesta Ubud. Asi najviac ma prekvapila balinézska dopravná situácia. Všade samé skútre a motorky, rojili sa z každej strany doslova ako mravce. Ako nám bolo povedané, dopravné predpisy majú ale nedodržiavajú sa.. no aj napriek tomu majú oveľa lepšie štatistiky nehodovosti než my u nás. Vďaka už spomínanej vysokej vlhkosti vo vnútrozemí je všade obrovské množstvo zelene, čo sa mne osobne nesmierne páčilo. Dokonca aj všadeprítomný hmyz a jašteričky boli vcelku zaujímavým spestrením. Začínať deň lekciou jógy za zvuku cikád bol tiež veľmi príjemný zážitok. Návšteva očistných prameňov a chrámu Tampak Siring Spring Temple bola tak isto veľmi zaujímavá, prešli sme si celým procesom očisty v špecálnych sarongoch. Ďalším chrámom, ktorý sme boli pozrieť bol Gunung Kawi Rocky Temple vytesaný do skaly, no z neho si najviac budem pamätať búrku, ktorá nás zastihla a všetci sme v sekunde boli do nitky mokrí. Aj to je Bali. 
Najsilnejším zážitkom bola pre mňa však návšteva rodnej dediny jednej zo zamestnankýň hotela. Prvou zastávkou bola škola. Priznám sa, pohľad na tie vysmiate a šťastné tváre detí, ktoré majú tak málo a aj napriek tomu sa vedia neskutočne radovať zo života mi vháňal slzy do očí. Neskôr nás vzala do domu svojich svokrovcov. Každý jeden dom má svoj vlastný rodinný chrám, kde dvakrát denne robia posvätné obrady na uctenie si svojich bohov. Hinduisti veria na rovnováhu vo všetkom a snažia sa ju docieliť, či už ide o rovnováhu medzi dobrom a zlom alebo medzi mužom a ženou, a práve to mi je veľmi sympatické. Najrozšírenejším remeslom na Bali je rezbárčina. Aj svokor našej sprievodkyne je rezbárom a v jeho skromnej dielničke sme našli nádherné výrobky. Fascinujúce boli aj nádherne zelené ryžové polia. Donedávna sa väčšina obyvateľstva venovala práve pestovaniu ryže. Ryža je základnou surovinou a potravinou v celej Ázii, jedia ju na raňajky, obed aj večeru. Mojím najobľúbenejším jedlom bol už pred návštevou Bali Nasi Goreng - opekaná ryža so zeleninou, kuracím mäsom, vajíčkom a krevetovými čipsami. Mňam! V každej reštaurácii bol niečim iný, no v podstate všade výborný. Ktovie, či sa mi s dovezenými koreninami podarí taký spraviť aj doma.. 


Po pobyte v džungli nasledoval veget na pobreží. Vila Emile, v ktorej sme boli ubytovaní, bola nádherná. Pár minút chôdze od nej sa nachádzala surferská pláž Bingin Beach a za odlivu sa dalo prejsť až na populárnu Dreamland Beach. Mne sa však najviac páčilo na Melasti Beach, ktorá si stále zachováva divokejší vzhľad. Slnko na Bali je doslova šialené, ani raz som sa cielene neopaľovala, vždy som bola natretá opaľovacím krémom s faktorom 50+ no aj tak som sa nepríjemne spálila. V tejto oblasti sme navštívili aj najznámejší chrám na Bali - Tanah Lot - Vodný chrám. Keďže ja som veľký gurmán a milujem dobré jedlo, nezabudnuteľné zážitky sa mi spájajú aj s podnikom The Cashew Tree, ktorý bol len pár minút chôdze od vily. Neskutočne úžasné a zdravé jedlo! moje nové najobľúbenejšie šaty bonprix 

Hoci Bali je v podstate relatívne malý ostrov, až tam zistíte, že mizerných päťdesiat kilometrov sa naozaj dá prejsť aj za tri hodiny, že život bez stresu a s úsmevom na tvári je naozaj krajší a jednoduchší a že si skutočne musíme vážiť všetko, čo v našom modernom svete máme. Ja som sa odtiaľ vrátila oddýchnutá a plná síl, s tak dlho potrebným poriadkom v hlave a s obrovskou chuťou do života. A presne to prajem aj každému jednému z Vás. Namasté. foto: iPhone 8 Plus 
SHARE:

2 komentáre

  1. Dobré ráno Nino, musím ocenit Váš blog, je fakt pěkný, jste pěkná světoběžnice. Já také publikuji na webu, kde mám své internetové stránky v nichž píšu o svém životě. Byl bych proto rád kdybyste si chtěla se mnou dopisovat o svých zkušenostech z publikování na webu. Jste velice zajímavá slečna, určitě by Vaše názory na můj web byly pro mne přínosné a zajímavé. Moje stránky naleznete na adrese: http://poznamkyv.sweb.cz, dejte si ale pozor ať na začátku máte http a ne https. S tím s to totiž nefunguje. Já zatím cestuji jen po České republice. U nás je mnoho krásného a zajímavého, chce to mít jenom oči a člověk to vidí. Takže nepovažujete-li můj nápad za nepatřičný, ozvěte se mi prosím na můj mail: vaclavstrach57@seznam.cz, budu rád. Těším se na Vaši odpověď. S pozdravem Václav Strach.

    OdpovedaťOdstrániť

Blogger Template Created by pipdig