20. februára 2017

DETOX ŠATNÍKA


Nemám si čo obliecť! Ak túto frázu používate so železnou pravidelnosťou, nasledujúce riadky sú práve pre vás. Každá sme sa ocitli v situácii, kedy bezradne stojíme pred preplnenou skriňou a aj tak nemáme čo na seba. Zdanlivo. Vo väčšine prípadov je to len klamlivý pocit na míle vzdialený od reality. Prvým krokom k jeho odstráneniu je detox. Dokonalý detox šatníka. Podrobná analýza a nemilosrdné čistky. Nie, nejdem písať o "Lifechanging Magic..", to je podľa mňa až príliš veľký extrém. Toto je môj overený spôsob, ako sa zbaviť nepotrebných vecí, ktoré len zaberajú miesto a na svetlo sveta sa nedostali už nejaký ten piatok. Tak poďme na to..


takto to veru ďalej nepôjde.. 

Ideálny čas na detox šatníka je práve teraz. Onedlho definitívne vymeníme svetre a kabáty za ľahšie jarné oblečenie a mali by sme si spraviť prehľad o tom, čo v šatníku máme, čo máme a už viac mať nechceme a čo nemáme a chceme s novou sezónou doplniť. Mne po šiestich hodinách vyšlo, že mi chýbajú blúzky, blejzre, nohavice a šaty do práce a poriadne džínsy. Ale poďme pekne poporiadku.


Na to, aby sme si spravili úplný prehľad o našich veciach, všetko musí ísť von. Všetko treba zvesiť, vybrať a spraviť jednu veľkú kopu. Ja som sa z priestorových dôvodov rozhodla takto vypratávať skriňu po častiach, keďže sa skladá z troch. Každú jednu som vyutierala od prachu a pripravila si malé levanduľové vrecúška, ktoré fungujú nie len proti moliam ale šatník a aj samotné oblečenie po nich nádherne voňajú. V tomto kroku by bolo vynikajúce mať pripravené aj vešiaky (ramienka) ideálne všetky krásne rovnaké, no ja som také zatiaľ žiaľ nenašla, tak som použila mix svojich starých drevených.


zbavila som sa obrovského množstva obnosených vecí "na doma", 
aj tak nosím dookola tých istých päť vecíZa najzdĺhavejšiu považujem fázu skúšania a rozhodovania, ale je zároveň najdôležitejšia. Hlavne pri takých kúskoch, ktoré nenosíme bežne je to nutné zlo. Pri každej veci som si položila pár základných otázok:
 1. Kedy som to naposledy mala na sebe?
 2. Naozaj mi to sedí? Cítim sa v tom komfortne?
 3. Je to dobrej kvality? Vyzerá to stále dobre?
 4. Obliekla by som si to aj o pár rokov? Je to dostatočne nadčasové a univerzálne?

Pokiaľ som to nemala na sebe viac než rok a na ostatné otázky som odpovedala prevažne NIE, skončilo to všetko na jednej veľkej kope. Tú som neskôr rozdelila na tri menšie. V prvej sa nachádzali vecičky, ktoré sa chystám popredať na Trnavskom Blšáku, na ktorom sa spolu s Lenkou z blogu From Lenka zúčastňujeme pravidelne. Druhú tvorili veci viac obnosené, no stále také, že by mohli niekomu ešte poslúžiť. Tie som vyhodila do špeciálneho kontajnera na zber šatstva. Poslednú, najmenšiu skupinku tvorili veci, ktoré posúvam ďalej. Tentokrát bola naozaj mini, tvorili ju jediné pásikavé šaty, ktoré som darovala mojej mami.Všetky veci, ktoré som sa rozhodla nechať si, som potom rozdelila do logických kategórií a podľa toho, kam v skrini ich chcem umiestniť. Doteraz som si všetky nohavice vešala ale uvoľnili sa mi poličky, tak som im našla nové miesto. Sukne a saká som zavesila spolu, tiež šaty a dlhé svetre. Osobitnú časť mám aj pre košele, blúzky a topy, ktoré si vyžadujú byť zavesené. Ostatné topy, tričká a svetre som poskladala do "komínkov" a rozdelila podľa ich hrúbky a dĺžky rukáva. Kabelky som v dustbagoch nechala na ich pôvodnom mieste, v jedinej časti, kam sa mi zmestia. Topánky a kabáty mám v separátnej skrini v chodbe, tá na svoj detox ešte len čaká, ale nebude to také drastické.

kabelky MUSIA odpočívať vo svojich dustbagoch

šály a čiapky mám v praktických úložných košoch


Aj keď mi to zabralo pár hodín, s výsledkom som maximálne spokojná. Nie len, že som zistila, čo mi v šatníku chýba, ale (znovu)objavila som pár vecí, na ktoré som už zabudla. Outfitové možnosti sa mi pekne rozšírili, a to stačilo si len upratať vo vlastných veciach☺


PS: Ak máte tip na pekné a zároveň kvalitné vešiaky, sem s ním! 

SHARE:

4 komentáre

 1. Skvelý článok, opäť, ako vždy. :))
  Veľmi rada si prečítam každý tvoj nový príspevok, čím ďalej tým zaujímavejšie články.:)

  Môj BLOG-KLIK♥

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Proto já mám ve skříni celkem jenom pět věcí :-)....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja sa coraz viac utvrdzujem v tom, ze cim menej, tym lepsie :)

   Odstrániť

Blogger Template Created by pipdig