9. februára 2016

Deliciously Ella & Me


Pamätáte si post s názvom Me, Myself & I zo začiatku tohto roka? Stále sa toho držím, stále som motivovaná a som šťastná, že vidím prvé výsledky mojej snahy. Zmeniť, alebo skôr upraviť stravovací režim bolo jednou z prvých vecí, na ktoré som sa zamerala. Nie že by som predtým jedla až tak nezdravo, no v súčasnosti sa u nás v domácnosti nenájde jediná Horalka, či čokoládka, vynechala som úplne všetky zbytočnosti a radšej si dám doma upečený koláčik, ktorého zloženie mi je známe. V podstate sa snažím dodržiavať stravovací režim 80:20, kedy väčšinu týždňa, teda 80% jem zdravo, kvalitne, vyvážene. Zvyšných 20% si nechávam na víkend, takpovediac na "cheating", kedy nepohrdnem domácou špaldovou bábovkou ku kávičke a podobne. Som gurmán, sladkostí a dobrého jedla sa nevzdám úplne, len sa s nažím voliť vždy tie zdravšie alternatívy. Inšpirácie v tomto smere nie je nikdy dosť a po potulkách na nete som narazila na Ellu, ktorá ma očarila ako už dávno nikto. 

Ella je mladá foodblogerka, ktorej bola v mladom veku diagnostikovaná nepríjemná choroba. Žiadna konzervatívna liečba nezaberala, a tak si Ella vstúpila do svedomia a zo dňa na deň sa rozhodla pre radikálnu zmenu stravovacích návykov.  Pre milovníčku sladkostí a zmrzliny to bola poriadna výzva. Vzdala sa mliečnych výrobkov, lepku, mäsa, všetkých spracovaných potravín, umelín a chemikálií v jedle. A ono to funguje! Plant based diet, teda stravovanie založené na rastlinnej potrave pomohlo Elle zlepšiť všetky aspekty jej života. Ovocie, zelenina, orechy, strukoviny, toto sú základné zložky všetkých jej receptov, o ktoré sa delí so svojimi čitateľmi na blogu Deliciously Ella. Nedávno jej vyšla už druhá kniha receptov a obe sú preložené aj do slovenčiny a dostupné na Martinus.sk. 
Ja sama mám menšie zdravotné problémy, ktoré by mohli súvisieť so zložením mojej stravy. Istá si budem až po testoch, ktoré absolvujem v blízkej dobe, no zatiaľ viem povedať, aké jedlo mi robí dobre a aké naopak. Neviem, či sa budem vedieť vzdať úplne mäsa, túto bielkovinu potrebujem hlavne teraz, keď oveľa viac cvičím. Mliečne výrobky som už vyradila na 90%, odpozorovala som na sebe, že nerobia vôbec dobre môjmu tráveniu. Cukor sa snažím prijímať len v tej najprirodzenejšej podobe, a to v ovocí a zelenine. Najhoršie by sa mi asi vzdávalo lepku, pečiva, chlebíka.. No uvidíme. Každopádne Elline recepty sú veľmi chutné, skvelé aj pre ozvláštnenie bežného jedálnička. Odporúčam prelúskať jej blog alebo youtube, kde vidno presné postupy. 
Život máme len jeden, tak ním neplytvajme! Premýšľajme nad tým, čo a kedy dáme do úst! Jedzme zdravo a pravidelne! Je to jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať.. :) SHARE:

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

Blogger Template Created by pipdig