20. decembra 2015

Najlepšie Medovníčky

Štvrtá adventná nedeľa je tu, najvyšší čas pouvažovať o vianočnom pečení. Ja pečenie zbožňujem, niečo si vymyslím takmer každý víkend, no toto sviatočné vianočné má oveľa väčšie čaro. Vianoce bez tradičných medovníčkov si ani neviem predstaviť. Tento rok som si recept "zostrojila" sama, dá sa povedať, že je to taký prienik viacerých, ktoré som našla na nete. Namiesto klasickej pšeničnej hladkej múky som pridala špaldovú a práškový cukor som nahradila trstinovým, iný ani nepoužívam.  Na dozdobenie som už tradične použila arašidy, sušené hrozienka a brusnice, presne tak, ako to vždy robievala naša babička. Medovníčky sú skvelé, mäkké a dúfam, že ich všetky nezjeme do Štedrého dňa! Ak si chcete tiež také upiecť, tu je môj recept..


Potrebujeme:

500g špaldová múka
150g trstinový cukor
150g med
60g maslo
1 KL sóda bikarbóna
1 ČL škorica
1 ČL perníkové korenie
2 PL kakao
2ks vajcia
1 vajíčko na potretie
hrozienka, brusnice, arašidy


Postup:


Vajíčka, cukor, med a maslo vymiešame do hladka. Ostatné sypké suroviny zmiešame vo veľkej miske a pridáme k nim vymiešanú medovú zmes. Cesto vypracujeme rukami, ak sa veľmi lepí, pridáme trošku múky, ak je príliš sypké, pridáme trošku medu. S múkou navyše to ale netreba preháňať, ak jej pridáme veľa, medovníčky už nebudú také mäkké. Vypracované cesto vložíme do sáčku a necháme v chladničke odpočinúť minimálne cez noc. 
Odpočinuté cesto rozdelíme na viac častí, aby sa nám s ním na pomúčenej doske ľahšie pracovalo. Rozvaľkáme ho na hrúbku asi pol centimetra a vykrajujeme stromčeky, hviezdičky, srdiečka.. Vykrojené tvary poukladáme na papierom vystlaný plech, natrieme vajíčkom, ozdobíme brusnicou, hrozienkom alebo arašidom a pečieme vo vyhriatej rúre na 190 stupňov asi 9 minút. Viac naozaj netreba ak chceme mať medovníčky mäkké a nechceme z nich mať keksíky. Odporúčam skladovať v uzavretej nádobe v chladnom a suchom prostredí. Dobrú chuť! :)


Aký je Váš rodinný recept na medovníčky? A ako ich zvyknete zdobiť?Želám Vám všetkým krásne, pokojné a radostné Vianoce!
SHARE:

Žiadne komentáre

Zverejnenie komentára

Blogger Template Created by pipdig